GÜNCEL DUYURULAR Duyuru Bulunamadı

TARİHÇEMİZ

Dokuz Eylül Üniversitesinin en son birimi olarak 2013 yılında Selçuk Yükseköğretimi Geliştirme Derneği, Selçuk Ticaret odası, Selçuk Kent Konseyi ve Selçuk’taki 10 farklı STK öncülüğünde ve talebinde, İzmir’in Selçuk ilçesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk İlçe Belediyesinin maddi yardım imkanlarıyla özel bir kampüs içerisinde 2015 yılında modern binası tamamlanan ve de 2016-2017 öğretim yılından itibaren aktif öğretime başlayan EFES MESLEK YÜKSEKOKULU bulunmaktadır.

Yüksekokulumuz; Turizm ve Otel İşletmeciliği, İkram Hizmetleri, Kültürel Miras ve Turizm, İnşaat Teknolojisi, Deniz ve Liman İşletmeciliği ile Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği olmak üzere toplam 6 programdan oluşmaktadır. Yüksekokulumuzun bu bölgede kurulmasının temel amaçlarından birisi de, İzmir’in Selçuk ilçesindeki Dünya insanları için kutsal sayılabilecek kültürel mirasları ön plana çıkartarak bilim ışığında farkındalık yaratmak böylece, inanç turizmi gibi ülkemize alternatif turizm olanakları yaratmaktır. Buradan hareketle Selçuk bölgesi, sahip olduğu önemli kültürel miras varlıkları olan Efes Antik Kenti, Meryam Ana Evi, Artemis Tapınağı, Yedi Uyuyanlar Mezarlığı, Kutsal Mozole, Hırıstiyanlık öncesi Havra, Erken Hıristiyanlık Kilisesi, Erken Osmanlı dönemi İsabey Camisi, Çukuriçi Höyük ve de Ayasuluk Kalesi bir bütün halinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine bir bölgede inanç turizmine yönelik en mükemmel bölge olarak, bu özellikleri ön plana çıkartan ders müfredatıyla nitelikli turizm ve otel personeli yetiştirmeye başlamıştır. Böylece yetiştirdiği öğrenciler, günümüzden 8.000 yıllık geçmişe kucaklayan bir dönemde hem paganizmin hem de üç ilahi dinin yapıtlarını içeren bir bölgeye inanç turizmi amacıyla gelen turistlere en uygun hizmeti verebilecek donanıma sahip olacaklardır. İlaveten, Yüksekokulumuzun gelecek hedefi olarak da bu coğrafik avantajın kazandırdığı uygulamalı bir eğitim ile Selçuk ilçesinin, Efes adı altında markalaşma sürecinde, içerisinde İnanç Turizmi, Kültürel Miras ile Restorasyon ve Konservasyon bölümlerinin bulunacağı ve bu haliyle belki de Türkiye’nin ilk olacak “Kültürel Miras Fakültesi” bünyesinde uzun soluklu bir yükseköğrenim kurumu ve bilimsel araştırma merkezine dönüşme çabalarıdır.

AMACIMIZ

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefler ve ilkeler doğrultusunda Dokuz Eylül Üniversitesi’nin “eğitim kurumlarıyla sağlıktan ekonomiye, sanattan mühendisliğe geniş bir yelpazede yetiştirdiği ve yetiştireceği beyin gücünü ülkemize kazandırarak toplumsal kalkınmaya katkıda bulunmayı amaç edinen” vizyonuyla çalışmalarını sürdürecek olan Efes Meslek Yüksekokulu; ülkemizin eğitim ve bilimsel araştırmalar yoluyla insanlığın ekonomik, kültürel, sosyal zenginliğini artırmak, sektörel ve bilimsel çalışmalarda önemli bir rol oynamak, Devlet – Üniversite – Özel Sektör ilişkisi ve etkileşimi ile son derece deneyimli akademik personelimiz laboratuvar ve uygulama alanları ile Türkiye’de en çok aranan ve iş kollarını oluşturan elemanları yetiştirme, öğrencilerimizi teorik, uygulamalı dersler yanı sıra iş dünyasıyla da sağlanacak staj imkanları ile güncel mesleki eğitim programlarıyla çok yönlü bir donanıma sahip, mesleğinde geleceğin en iyi bireyleri olarak yetiştirme amacı taşımaktadır.  Efes Meslek Yüksekokulu’ndaki tüm programlarda %100 Türkçe dilinde eğitim verilmektedir. Ders seçme sistemleri ile eğitim-öğretim yapılır. Bağıl not değerlendirme sistemi uygulanır.

SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİMİZ      

Dokuz Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksekokuluna hoş geldiniz.

Sizleri üniversitemizin vizyonu doğrultusunda mesleki bilgilerle donatmanın yanı sıra, uygulamalı iş becerilerinizi de geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Eğitim programlarımız; ülkemizin ve bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmuştur. Bu programlar, yüksek bilgi ve deneyime sahip akademik personelimiz ve sektörde ön plana çıkmış konusunda uzman eğitmenler tarafından yüksek teknolojiyle donatılmış sınıflarda ve laboratuvarlarda uygulanmaktadır.

Prof. Dr. Murat HATİPOĞLU

Efes Meslek Yüksekokulu  Müdürü