Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı


Efes Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programının temel amacı,  teorik ve uygulamalı eğitim yolu ile turizm ve otel işletmeciliği mesleğinin temel becerilerine sahip, girişimci ve etkin iletişim becerilerine sahip ve alanı ile ilgili bilgisayar programlarını kullanabilen bireyler yetiştirmektir. Programın diğer bir amacı ise yüksekokulun bulunduğu bölgenin de sahip olduğu inanç turizmi potansiyeli doğrultusunda, inanç turizmi alanında yerel ve küresel değişim ve gelişmeleri izleyerek edindiği bilgiler çerçevesinde yorum yapabilen,  yönetim, pazarlama, sanat tarihi, din bilimleri ve felsefesi, sosyoloji ve antropoloji alanlarında edindiği teorik bilgiyi sektörel uygulamalara aktarabilen bireyler yetiştirmektir. Bu amaçlar doğrultusunda öğrencilerin mesleğe hazırlanması için gerekli bilgileri edinmesi sağlanmaktadır. Öğrenciler edindikleri teorik bilgileri desteklemek için 30 iş günü süreyle staj yapmak zorundadır.

Kariyer Alanları

Programdan mezun olan öğrenciler, konaklama işletmelerinde (ön büro, kat hizmetleri, mutfak, servis, bar, satın alma, pazarlama ve satış, insan kaynakları departmanlarında),  yiyecek içecek işletmelerinde, seyahat acentalarında (rezervasyon, operasyon, biletleme, muhasebe departmanlarında) ve havayolu işletmelerinin çeşitli pozisyonlarında istihdam edilmektedir.

Çift Anadal Programı

Çift anadal programının (ÇAP) amacı, kendi bölümlerinde önlisans programlarını başarı ile sürdüren öğrencilerin aynı zamanda ikinci dalda önlisans diploması almak üzere öğrenim görmelerini sağlamaktır. Öğrenci iki bölümü de başarıyla bitirdiği takdirde iki ayrı diploma almaktadır. Çift anadal programına katılabilmek için gerekli koşulları sağlayan öğrencilerimiz Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programında ikinci dalda önlisans eğitimlerini sürdürme olanağına sahiptirler.

Dokuz Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksekokulu her yıl Çift anadal programı duyurusunu ilan etmektedir. Başvuru koşullarını sağlayan öğrenciler gerekli belgelerle Efes Meslek Yüksekokulu Öğrenci İşlerine başvurabilirler. Çift anadal programına kayıtlı öğrenciler için Dokuz Eylül Üniversitesi Çift Anadal Program Yönergesi uygulanmaktadır. Aşağıda yer alan linkten yönergeye ulaşabilirsiniz.

Dokuz Eylül Üniversitesi Çift Anadal Programı yönergesine ulaşmak için tıklayınız.

1 2